fima.com

Početna stranica » Novost » Nvidia podijelila dionice 10 za 1 (Stock Split)

FIMA

Nvidia podijelila dionice 10 za 1 (Stock Split)

06. 2024.

Nvidia HQ

FIMA

FIMA je brend koji već 31 godinu djeluje na tržištu kapitala, a ovdje vam donosimo najvažnije novosti sa tržišta kapitala.

Među najzaslužnijima za snažan rast velikih tehnoloških kompanija je svakako dionica Nvidije čiji je spektakularan rast gurnuo tržišnu kapitalizaciju te tvrtke na preko 3 bilijuna dolara, čime je pretekla Apple i nalazi se na drugom mjestu odmah iza Microsofta. Od kraja 2022. godine cijena Nvidije porasla je preko 700%, a samo ove godine preko 150%. Nvidia jaše na valu procvata umjetne inteligencije i nema naznaka da bi potražnja za njezinim čipovima mogla posustati. U ožujku je Nvidia predstavila super-moćni Blackwell i već je prije nekoliko dana najavljena njegova nadogradnja.

Nvidia stock split

Nvidia (NVDA) je postala pristupačnija za individualne investitore s podjelom dionica 10 za 1 koja je stupila na snagu u petak, a vidljiva je od ponedjeljka (10. lipnja). Dioničari koji su posjedovali dionice do 6. lipnja dobili su devet dodatnih dionica za svaku koju posjeduju. Ova podjela mogla bi olakšati uključivanje Nvidie u Dow Jones Industrial Average, jer je trenutna visoka cijena čini prevelikom komponentom, ali nakon podjele bolje bi odgovarala.

Nvidijom se početkom tjedna trgovalo po cijeni od oko 120 dolara po dionici, što je pad s otprilike 1.210 dolara, dajući dioničarima 10 puta više dionica po nižoj cijeni. Dionica je već skočila gotovo 30% od najave podjele 22. svibnja, potaknuta snažnom prodajom, zaradom i pozitivnim izgledima.

Tvrtka također planira povećanje dividende od 150%. Unatoč ovom skoku, Nvidijina valuacija je pala s P/E omjera od 60 u veljači na oko 45, jer su procjene zarade porasle. Povijesno gledano, tvrtke koje dijele svoje dionice imaju tendenciju nadmašiti tržište, s prosječnim prinosom od 25% u 12 mjeseci nakon najave podjele, u usporedbi s 12% za S&P 500. Očekuje se da će Nvidijin zamah nastaviti i nakon podjele, slično kao i kod drugih tvrtki poput Walmarta (WMT) i Amazona (AMZN), koje su dobro poslovale nakon svojih podjela. Ovaj trend mogao bi potaknuti više vrhunskih tvrtki da slijede taj primjer.